Autyzm

Terapia w komorze hiperbarycznej poprawia zdolności poznawcze, koncentrację, usprawnia funkcjonowanie oraz polepsza kontakt wzrokowy. Ponad to poprawia jakość snu, obniża poziom stresu oraz dotlenia tkanki.

 

Liczne badania nad układem nerwowym i metodami przywracania jego właściwego funkcjonowania doprowadziły naukowców do wniosku, że zasadniczym czynnikiem - także w terapii autyzmu - może być dostarczanie komórkom mózgowym odpowiedniego poziomu dotlenienia przy wykorzystaniu komory hiperbarycznej.

Na co wpływa?Terapia w komorze hiperbarycznej powoduje pobudzenie do pracy uśpionych komórek mózgowych, a także tworzenie się nowych. Naukowcy uważają, że zabiegi w komorze pozwalają zmniejszyć stany zapalne i poprawiają dotlenienie tkanek mózgu, gdyż hiperbaria (czyli nadciśnienie) zwiększa rozpuszczalność tlenu w każdej komórce organizmu. HBOT poprawia ukrwienie mózgu jak również całego organizmu. Następuje usprawnienie procesu oczyszczania ze szkodliwych toksyn komórek, tkanek i narządów, ośmiokrotnie zwiększa się ilość produkowanych komórek macierzystych oraz pobudza wytwarzanie serotoniny w organizmie - działa jak lek antydepresyjny.
Dlaczego się tak dzieje? Tlenowa terapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Wykorzystanie ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozbawia tlen fizjologicznych barier przenikania przez tkanki. Oznacza to, że tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać, czyli do obszarów niedostatecznie ukrwionych. Tlen przenika nie tylko do czerwonych krwinek – jego stężenie zwiększa się także w osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym układzie limfatycznym, a także w stawach, chrząstkach czy szpiku kostnym.
EfektywnośćDoskonałe efekty oraz skuteczność HBOT w leczeniu autyzmu wykazują badania kliniczne, przeprowadzone pod kierownictwem dr Dana Rossignola z International Child Development Resource Centre na Florydzie w 2009 roku, w których wzięło udział 62 dzieci z autyzmem w wieku od 2 do 7 lat. Specjaliści podzielili dzieci na dwie grupy - u pierwszej z nich zastosowano tlenoterapię, druga grupa stanowiła zaś grupę kontrolną, u której badano efekt "placebo". W rezultacie - u 80% małych pacjentów, po 40 zabiegach stwierdzono znaczną poprawę, zauważając progres w interakcji z otoczeniem, samokontroli i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego, zaś stan 30 proc. polepszył się bardzo znacząco.
BezpieczeństwoDo badań dzieci dotkniętych autyzmem naukowcy podeszli nad wyraz ostrożnie, stosując ciśnienie niewiele większe od atmosferycznego (1,3 ATA) – w przypadku większych ciśnień efekty są jeszcze lepsze. Dr Dan Rossignol przyznał wówczas, że co prawda nie możemy mówić o wyleczeniu z autyzmu, ale ta metoda z pewnością może poprawić jakość życia autystycznych dzieci i poprawić niektóre elementy ich zachowania. W OxyMedica dysponujemy komorą hiperbaryczną o dużej rozpiętości ciśnień – parametry pracy komory dobieramy więc do indywidualnych potrzeb, tak aby już podczas pierwszych sesji uzyskać jak najlepsze efekty.

Umów się na wizytę: