Borelioza

Terapia hiperbaryczna redukuje stany zapalne, łagodzi lub eliminuje objawy przewlekłej infekcji oraz długotrwałej antybiotykoterapii poprzez swoje silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Borelioza to niebezpieczna choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. U chorych z przewlekłą infekcją występują m.in. bóle stawowe, dolegliwości neurologiczne (silne bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku), dysfunkcje układu immunologicznego, gorączka, poty, dreszcze, uderzenia gorąca, nieprawidłowości pracy serca, aż po rozregulowanie układu pokarmowego spowodowane także antybiotykoterapią.

Antybiotyki często nie radzą sobie z walką z infekcją, szczególnie gdy leczenie nie zostało podjęte krótko po kontakcie z kleszczem.
Czy istnieje szansa na wyleczenie?Oczywiście, że tak! Bakteria Borrelia burgdorferi wywołująca boreliozę należy do bakterii mikroaerofilnych. Oznacza to nic innego, jak to, że wysokie stężenie tlenu jest dla niej toksyczne. Tlenoterapia hiperbaryczna w sposób naturalny i bezpieczny zwiększa ilość tlenu we wszystkich komórkach organizmu, zmniejszając tym samym populację szkodliwych bakterii.
Dodatkowe działanieNie jest to jedyny mechanizm skuteczności HBO w leczeniu choroby. Terapia działa przeciwzapalnie łagodząc dolegliwości bólowe u pacjentów, którzy zwykle mają podwyższony poziom prozapalnych cytokin, jednocześnie wpływając korzystnie na układ nerwowy, gdyż sprzyja neuro- i angiogenezie. Zabiegi stymulują wypieranie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii - toksyny zostają wydalone z organizmu, umożliwiając organizmowi samoleczenie oraz regenerację. Ponad to, tlen zabija wewnątrzkomórkowe bakterie (np. Bartonella, Mycoplazma), pierwotniaki i wirusy, wspomagając tym samym rozwój nowych komórek.
Efekt?Większość pacjentów odczuwa zbawienne działanie już po kilku pierwszych zabiegach - dolegliwości zanikają, mijają zaburzenia neurologiczne jak i pracy jelit, poprawia się sen i nastrój. Podczas terapii, choć rzadko, może wystąpić reakcja Jarischa-Herxheimera, która zachodzi wówczas, gdy z zabitych antybiotykiem (w tym tlenem) bakterii wydzielone zostają toksyny. Jest to najlepszy dowód na to, że duże dawki tlenu są szkodliwe i toksyczne dla bakterii Borrelia burgdorferi. Po wstępnym pogorszeniu następuje poprawa i leczenie. Działający jak antybiotyk tlen zakłóca metabolizm bakterii. Podczas tlenoterapii, w organizmie powstają wolne rodniki - cząsteczki toksyczne dla mikroorganizmów. Jeśli podczas tlenoterapii dodatkowo wykorzystamy antybiotykoterapię, może okazać się to złotym środkiem, gdyż działanie leków jest tym skuteczniejsze, im więcej jest tlenu w organizmie - niezbędny jest on przy transporcie antybiotyku do bakterii.
BadaniaZespół doktora Williama Fife'a, wybitnego amerykańskiego naukowca, pioniera w badaniach hiperbarycznych, działającego przy Uniwersytecie A&M W Texasie, przeprowadził badania w 1998 roku na temat skuteczności tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu boreliozy. Na grupie 91 pacjentów przeprowadzano zabiegi, które trwały 60 minut, przez 5 dni. Chorych sprężano do ciśnienia 2,36 ATA i podawano im do oddychania czysty tlen. Okazało się, że prawie 85% pacjentów zaobserwowało znaczącą poprawę - niektóre objawy choroby znikały całkowicie lub znacznie osłabiły się symptomy. Istotnym faktem jest stan niektórych pacjentów, który pogarszał się pomimo leczenia antybiotykami lub innymi metodami. Dopiero po zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej zauważono poprawę i pozytywne efekty. Raptem 12 osób (13,1%) stwierdziło, że kuracja HBOT nie przyniosła żadnych rezultatów.

Umów się na wizytę: