Migrenowe bóle głowy i depresja

Dolegliwość, na którą może cierpieć nawet do 20 % populacji, okazuje się bardzo trudna do leczenia. Czy tlenoterapia hiperbaryczną jest nadzieją dla migrenowców? Badania wskazują, że jest to bardzo możliwe.

Środki przeciwbólowe, o ile w ogóle działają, usuwają bądź redukują jedynie objawy choroby. Zabiegi w komorze hiperbarycznej poprawiają przepływ krwi w mózgu i następuje dotlenienie tkanki mózgowej oraz odkurczenie naczyń krwionośnych.

Efekt działania terapii można więc zaobserwować już po kilkunastu minutach leczenia – co ważne ma ona trwałe rezultaty!
Badania wskazują, że......tlenoterapia hiperbaryczna skutecznie usuwa ostre stany migrenowe. Przeprowadzono serię 9 badań, w których wzięło udział nieco ponad 200 uczestników. W badaniu uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy, w których jedna z nich poddana była terapii normobarycznej (oddychanie czystym tlenem w ciśnieniu atmosferycznym), druga zaś - tlenoterapii hiperbarycznej (oddychanie czystym tlenem w podwyższonym ciśnieniu).
WynikiOpublikowane wyniki badań, jak i powszechna praktyka potwierdzają, że komora hiperbaryczna jest skutecznym remedium jeśli chodzi o przerwanie ataku migreny u 80% pacjentów zaledwie po 40 minutach zabiegu. Profilaktyczne stosowanie tlenu hiperbarycznego zmniejsza natężenie i ilość ataków (Effedal et al.2004). Odnotowano również, iż ilość pacjentów, u których zauważono poprawę, była o wiele większa niż pacjentów, którym podano placebo.
O bardzo dobrych rezultatach można również mówić w przypadku leczenia depresji – dotlenienie organizmu, a w nim mózgu powodują poprawę jego funkcjonowania, znacząco poprawia się nastrój, spojrzenie na świat, jakość snu, znika zmęczenie - w zamian następuje odprężenie.

Umów się na wizytę: