Porażenie mózgowe

 

HBOT poprawia odnowę tkanki mózgowej, jest terapią wspomagającą i przyspiesza proces reedukacji psychoruchowej – głównie dzięki dotlenieniu komórek nerwowych.

Tak jak w przypadku wielu dolegliwości z działu neurologii - w tym m.in. udarów mózgu, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, urazowego uszkodzenia mózgu czy stwardnienia rozsianego - tlenoterapia hiperbaryczna zapewnia pozytywne wyniki w leczeniu pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Istnieją dowody na znaczące złagodzenie objawów mózgowego porażenia dziecięcego, takich jak spastyczność oraz zaburzenia widzenia, słuchu i mowy, po zastosowaniu hiperbarii tlenowej.
Warto zauważyć, że...Porażenie mózgowe jest wynikiem uszkodzenia centralnego układu nerwowego, natomiast jedną z istotnych przyczyn takiego stanu wyróżnia się niedotlenienie okołoporodowe (nierzadko jest to wynik nieprawidłowo przeprowadzonej akcji porodowej).
Jak wpływa?Tlen podawany pacjentowi podczas tlenoterapii hiperbarycznej ożywia i pobudza do życia uśpione neurony, przywracając ich funkcjonowanie, usprawnia metabolizm w tkance nerwowej, co następnie sukcesywnie uaktywnia pracę całego systemu nerwowego. Dzięki temu odnotowuje się i możliwe jest osiągnięcie znacznej poprawy w rozwoju mowy, zaburzeniach ruchowych oraz ogólnego zachowania w stanach zaburzenia w rozwoju umysłowym.
Doskonały przykładPrzykłady ogromnej poprawy u jednego z pacjentów w wyniku tlenoterapii potwierdza dr Paul Harch w publikacji "The Oxygen Revolution: Hyperbaric Oxygen Therapy". Wspomniany pacjent przed terapią nie mówił, nie przełykał samodzielnie, za to po terapii nie dość, że zaczął mówić i chodzić, także zaczął jeść samodzielnie.
Metodę rehabilitacji dobiera się indywidualnie, w zależności od wieku i stanu dziecka – serie zabiegów zaleca się powtarzać co ok. sześć miesięcy aż do osiągnięcia zamierzonych efektów.

Umów się na wizytę: